• Práva rodičov

•
          Poskytnutie bezplatného vzdelávania v štátnych školách, v iných ako štátnych za úhradu.

Vzdelávanie svojho dieťaťa bez diskriminácie.

Sprístupnenie  informácií o škole ako je koncepčný zámer rozvoja školy - varianty, projekty, počty žiakov v triedach, materiálno-technické vybavenie, správu o výchovno-vzdelávacej činnosti za predchádzajúci školský rok.

Prijatie svojho dieťaťa do základnej školy aj mimo školského obvodu, v ktorom má trvalé bydlisko so súhlasom riaditeľa školy.

Integrovanie svojho dieťaťa a teda individuálny prístup vo výchove a vzdelávaní.

Odklad začiatku povinnej školskej dochádzky svojho dieťaťa o jeden školský rok.

Povolenie pre svoje dieťa plniť povinnú školskú dochádzku mimo územia Slovenskej republiky.

Požiadať o
          - komisionálne preskúšanie svojho dieťaťa, ak má pochybnosti o správnosti klasifikácie,
          - slovné hodnotenie svojho dieťaťa, ak takýto návrh podporí vyučovacích väčšina zákonných zástupcov,
          - úplné a presné informácie o výchovno-vzdelávacích výsledkoch žiaka, jeho dochádzke do školy,
          - účasť na vzdelávacom procese po dohode s riaditeľom školy,
          - oboznámenie s vnútorným poriadkom školy, upravujúcim práva a povinnosti žiaka,
          - vyriešenie podnetov, sťažností,
          - vydanie potvrdenia o návšteve školy, odpisu vysvedčenia, stravných lístkov a pod.